Official Selection (Semi-final - Edition : 2018-August) : ( Music Video )
Project Code Country Submitter
MV=CFF=B002=DANZA=5-20 Belgium STÉPHANE MANZONE
MV=FFW=B001=Ted=3-15 Germany Johannes Horak
MV=FFW=B016=Long time=5-52 Canada Cassandre Émanuel
MV=FFW=B036=DRIVING SPIRIT=2-23 United States James William
Official Selection (Semi-final - Edition : 2018-August) : ( Documentary )
Project Code Country Submitter
Docu=FFW=B027=Egyptian Sons=30-21 Egypt Tania Kamal-Eldin
Docu=FFW=B035=Two Winters before=14-43 Syrian Arab Republic Houssam Jlelati , Wiaam Eismail
Docu=FHM=B002=Tírala Alta=20-00 SPAIN Rojo Rosenvinge
Docu=FHM=B005=AND WHY NOT=11-53 SPAIN Alberto Azcona Zabalza
Docu=FHM=B013=NIGHT OF COLLAPSE=20-00 SOUTH KOREA Junyong Lee
Official Selection (Semi-final - Edition : 2018-August) : ( Two Minute Short )
Project Code Country Submitter
SF=FFW=B019=Deception=1-32 Pakistan Ruhina Nasir
Official Selection (Semi-final - Edition : 2018-August) : ( Short Film )
Project Code Country Submitter
SF=CFF=B001=CUERDAS=10-52 Spain PEDRO SOLIS GARCIA
SF=CFF=B003=KARMA COMA=14-55 France GUILLAUME COURTY
SF=CFF=B004=LE BEAU DESSIN=2-20 France GUILLAUME COURTY
SF=CFF=B005=LA PHOTOGRAPHE=11-44 France BERTRAND NORMAND
SF=CFF=B006=THE DOOMED GENERATIONS=12-21 France LOGAN BOUBADY
SF=FFL=B001=Empty View=18-06 Iran Ali Zare Ghanatnowi
SF=FFW=B003=Last Light=4-57 United States Shari Hamrick-Grewal
SF=FFW=B004=93 NOTOUT=19-52 India ARUDRA SARAVANAKUMAR MATHAIYAN
SF=FFW=B005=Muthalidam Nokki ( Towards No. 1)=9-09 India ARUDRA SARAVANAKUMAR MATHAIYAN
SF=FFW=B006=The Drone Master=9-24 France Sebastien Duhem
SF=FFW=B007=Living=13-41 United States Marcellus Cox
SF=FFW=B008=The Opaque=14-51 Singapore Anish Kunnath
SF=FFW=B009=No Wonder!=13-13 United States Anjani K Pandey
SF=FFW=B010=Help Wanted=29-39 United States Mac Estelle (Michael Madden)
SF=FFW=B011=Better Than Life=13-33 Russian Federation Vis Vitalis
SF=FFW=B013=Something To Save You=19-15 Russian Federation Vis Vitalis
SF=FFW=B015=AS IT COMES (Film)=9-40 United Kingdom Marco Feliciano
SF=FFW=B018=After Ashes=15-00 United States Jesse McAnally
SF=FFW=B019=Deception=1-32 Pakistan Akbar Allana
SF=FFW=B020=FELICITY OF A RICE GRAIN=8-04 Netherlands Margreet Kramer
SF=FFW=B023=Good Business Sense=20-42 United States Emmett Loverde
SF=FFW=B024=The Queen=3-36 Sri Lanka Joel Jairus Ravindran
SF=FFW=B028=Behind High Walls=12-36 Egypt Tania Kamal-Eldin
SF=FFW=B030=Crabgirl=18-31 Ukraine Sergiy Pudich
SF=FFW=B031=Calamity=22-47 Belgium Maxime Feyers
SF=FFW=B033=The Assassin's Apprentice=14-46 United States Russell Emanuel
SF=FFW=B037=Upohaar=20-17 New Zealand Roopam Choudhury
SF=FFW=B038=The Party=15-00 Iran, Islamic Republic of Saba Ghasemi
SF=FFW=B039=Endharor Bheta Bhangi...(Breaking the Cocoon)=12-24 India ARINDAM BAROOAH
SF=FFW=B040=RAY=12-35 Kosovo Lorena Sopi
SF=FHM=B001=The Ring=15-18 FRANCE Marc Dessup
SF=FHM=B003=THE UNINVITED GUEST=8-40 SOUTH KOREA Yong Uk Yoo
SF=FHM=B004=The Beginning=13-00 INDIA Samuel Chevillard
SF=FHM=B006=Arcanus=3-33 SPAIN Nano Ruiz
SF=FHM=B007=Camins=4-14 SPAIN Sara Gracia Jimenez
SF=FHM=B008=Agelasta=3-59 SPAIN Sara Gracia Jimenez
SF=FHM=B009=QUASE=17-55 BRAZIL Gilney Maia
SF=FHM=B010=A CONFESSION=7-12 SPAIN Rosa Wang
SF=FHM=B011=Choices=19-57 BRAZIL Ivann Willig
SF=GFS=B001=Kaaval Deivam=14-31 Pushpanathan Arumugam
SF=GFS=B002=Antarale=28-00 India Rajkumar Das
pic